Χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο με υλικά της φύσης
![Χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο με υλικά της φύσης 4 xristougenniatiko imerologio me ulika tis fusis](https://lamprouka.gr/wp-content/uploads/2016/12/xristougenniatiko-imerologio-me-ulika-tis-fusis.jpg)
Οδηγίες για να φτιάξετε ένα χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης με υλικά της φύσης, όπως κλαδιά, κουκουνάρια, σπάγκο και ανακυκλώσιμο χαρτί περιτυλίγματος.
Με μεγάλη καθυστέρηση σας δείχνω το φετινό μας ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης μέχρι τα Χριστούγεννα αλλά αν ξέρατε με πόσα πράγματα ασχολούμαι συγχρόνως θα με καταλαβαίνατε!
Διακοσμήσεις, κατασκευές, γενέθλια, τούρτες, πινιάτες! Έτσι πέρασε ο καιρός και δεν έχω προλάβει να σας δώσω την φετινή μου ιδέα για το ημερολόγιο μας. Ένα έθιμο που ξεκίνησε και στο δικό μας σπίτι λίγα χρόνια πριν και δεν το αποχωρίζομαι γιατί το αγαπάμε όλοι πολύ! Κρατήστε όμως την ιδέα για του χρόνου! Είναι τόσο εύκολο να φτιάξετε κι εσείς το χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο με υλικά της φύσης που μέσα σε λίγες ώρες θα το έχετε έτοιμο κι εσείς!
![xristougenniatiko-imerologio-me-ulika-tis-fusis Χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο με υλικά της φύσης.](https://lamprouka.gr/wp-content/uploads/2016/12/xristougenniatiko-imerologio-me-ulika-tis-fusis.jpg)
Τα προηγούμενα χρόνια σας είχα δείξει ένα χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο με τσόχα και τσεπάκια για να μπαίνουν εκεί τα δωράκια. Αργότερα έφτιαξα ένα ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης με κουτάκια που το κρατήσαμε 3 χρόνια! Και βέβαια είχα φτιάξει για τα αδέλφια μου την τελευταία στιγμή από ένα εύκολο χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο.
Τόσο εύκολο είναι και το φετινό μας χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο με υλικά της φύσης!
![diy-xristougenniatiko-imerologio-me-ulika-tis-fusis Diy χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο με υλικά της φύσης.](https://lamprouka.gr/wp-content/uploads/2016/12/diy-xristougenniatiko-imerologio-me-ulika-tis-fusis.jpg)
Πάμε να το φτιάξουμε! Θα χρειαστούμε λεπτά ξύλινα πιχάκια. Τα δικά μου είναι από μια καλαμιά την οποία έκοψα σε διάφορα μεγέθη για να σχηματίσω ένα δέντρο. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ότι ξυλάκια έχετε ακόμα και κλαδιά δέντρων. Τα τύλιξα με χαρτοταινία για να μην έχουν σκλήθρες αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητο να το κάνετε κι εσείς!
![Χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο με υλικά της φύσης 5 Εύκολο ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης.](https://lamprouka.gr/wp-content/uploads/2016/12/eukolo-imerologio-antistrofis-metrisis.jpg)
Τα στερέωσα με σπάγκο από το μικρότερο στο μεγαλύτερο.
![Χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο με υλικά της φύσης 6 Εύκολο ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης.](https://lamprouka.gr/wp-content/uploads/2016/12/eukolo-imerologio-antistrofis-metrisis-1.jpg)
Έκοψα διάφορα κλαδιά και πάλι με σπάγκο τα στερέωσα πάνω στα ξυλάκια.
![xristougenniatiko-imerologio-me-kladia-kai-koukounaria Χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο με κλαδιά και κουκουνάρια.](https://lamprouka.gr/wp-content/uploads/2016/12/xristougenniatiko-imerologio-me-kladia-kai-koukounaria.jpg)
![Χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο με υλικά της φύσης 7 Φτιάξε ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης για τα Χριστούγεννα.](https://lamprouka.gr/wp-content/uploads/2016/12/ftiaxe-imeologio-antistrofis-metrisis-gia-ta-xristougenna.jpg)
Ακολουθήστε με στο Instagram για να μαθαίνετε κι από εκεί τα νέα μου και να βλέπετε όλες τις φωτογραφίες που μοιράζομαι με τους φίλους μου!
![Χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο με υλικά της φύσης 8 Ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης Χριστουγέννων.](https://lamprouka.gr/wp-content/uploads/2016/12/imerologio-antistrofis-metrisis-xristougennon.jpg)
Για να διακοσμηθεί λίγο το δεντράκι, κόλλησα με σιλικόνη εδώ κι εκεί μερικά κουκουνάρια. Αν τα κλαράκια έχουν πάνω τους και καρπούς θα είναι ακόμα καλύτερα!
![Χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο με υλικά της φύσης 9 Χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο με υλικά της φύσης.](https://lamprouka.gr/wp-content/uploads/2016/12/xristougenniatiko-imerologio-me-ulika-tis-fusis-1.jpg)
Μετά ακολουθεί η καλύτερη διαδικασία, το περιτύλιγμα των δώρων, τα οποία δωράκια έχουμε ξαναπεί ότι δεν είναι υποχρεωτικό να είναι ακριβά ή μεγάλα. Μπορεί να είναι μικρά πραγματάκια που τα παιδιά να έχουν ανάγκη, όπως σχολική ύλη ή κάποιο χριστουγεννιάτικο στολίδι. Ε και καμιά σοκολατίτσα παραπάνω να φάνε αυτές τις μέρες δεν θα πειράξει νομίζω! Μικρές χαρές που κάθε πρωί να τους δίνουν χαμόγελα και να τους φτιάχνουν το κέφι!
Επίσης εκτυπώνουμε αριθμούς από το 1 μέχρι το 24 και τους κολλάμε στα δωράκια
![pos-na-ftiaxeis-xristougenniatiko-imerologio Πως να φτιάξεις χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο.](https://lamprouka.gr/wp-content/uploads/2016/12/pos-na-ftiaxeis-xristougenniatiko-imerologio.jpg)
Μετά ξεκινάει το κρέμασμα των δώρων! Ανακατεμένα για να ψάχνουν να βρουν τον αριθμό που αντιστοιχεί στην κατάλληλη μέρα, μέχρι την μέρα των Χριστουγέννων!
![ftiaxe-xristougenniatiko-imeologio-antistrofis-metrisis Φτιάξε χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης.](https://lamprouka.gr/wp-content/uploads/2016/12/ftiaxe-xristougenniatiko-imeologio-antistrofis-metrisis.jpg)
Ξενύχτισσα για να το στήσω λίγες ώρες πριν μπει ο Δεκέμβρης και η δική μου χαρά και ανυπομονησία ήταν νομίζω μεγαλύτερη απ’ τη δική τους!
![imerologio-antistrofis-metrisis-me-ulika-tis-fusis Ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης με υλικά της φύσης.](https://lamprouka.gr/wp-content/uploads/2016/12/imerologio-antistrofis-metrisis-me-ulika-tis-fusis.jpg)
![kataskevi-xristougenniatikou-imerologiou-me-kladia Κατασκευή χριστουγεννιάτικου ημερολόγιου με κλαδιά.](https://lamprouka.gr/wp-content/uploads/2016/12/kataskevi-xristougenniatikou-imerologiou-me-kladia.jpg)
Φτιάξτε κι εσείς ένα χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο με υλικά της φύσης!
Έχουμε μπει ήδη στον γιορτινό Δεκέμβρη και κάθε πρωί ακούγονται μες στην ησυχία χρούτσου-χρούτσου από το χαρτί που ξετυλίγεται… Όποια ξυπνήσει πρώτη τρέχει να προλάβει το άνοιγμα του δώρου! χαχα Τα κορίτσια μου!!
![Χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο με υλικά της φύσης 10 Κατασκευή χριστουγεννιάτικου ημερολόγιου με υλικά της φύσης.](https://lamprouka.gr/wp-content/uploads/2016/12/kataskevi-xristougenniatikou-imerologiou-me-ulika-tis-fusis.jpg)
Δείτε ένα ακόμα παρόμοιο χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης από χαρτί περιτυλίγματος σε σχήμα αστεριών! Και μην χάσετε να δείτε το τελευταίο που έφτιαξα, ένα ημερολόγιο σπιτάκι με πορτάκια.
Βρείτε μας στην ομάδα μας στο Facebook “Φτιάξτο αλλιώς – Πριν & Μετά” για να μοιράζεστε μαζί μας και τις δικές σας δημιουργίες για οτιδήποτε έχετε μεταμορφώσει από τα πιο απλά αντικείμενα μέχρι ολόκληρα δωμάτια!
Καλή συνέχεια αγαπημένοι μου! Καλή εβδομάδα να έχουμε, χαρούμενη, ήρεμη και γιορτινή! Σας φιλώ ♥
Για μην χάνετε κανένα παρόμοιο άρθρο:
5 σχόλια
Πολυ ωραιο το ημερολογιο σου! Μου αρεσει η ιδεα με τα κλαδια στον τοιχο ακομη και αν δεν ηταν ημερολογιο. Μπραβο!
Λατρεύω τις κατασκευές με υλικά από τη φύση! Έγινε πανέμορφο! Και του χρόνου
Γράφεις Λαμπρούκο μου ιστορία!!! χε χε χε
πανεμορφο Λαμπρινη μου!!! Και τόσο ξεχωριστό!! Και του χρονου!! φιλια
Τι όμορφο που είναι! Σκέτο στολίδι! Μήν το χαλάσετε!!!